Czym jest leasing operacyjny?

Leasing to pojęcie na trwałe zadomowione w biznesowym świecie. Nikogo nie zaskakuje już chyba fakt, że przedsiębiorcy zamiast kupować sprzęty, urządzenia biurowe czy samochody, coraz częściej wolą użytkować je, wybierając ten sposób finansowania. Zmienia się dzisiaj podejście do prawa własności. Mniej przywiązujemy się do rzeczy, odchodzimy od konsumpcyjnego stylu życia – ważniejsze od mieć jest być. Częściowo wpływają na to względy ekologiczne i chęć ratowania planety. Popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju inicjatywy związane z ideą zero waste, w którą wpisuje się także wypożyczanie rzeczy zamiast kupowania nowych (zmniejszenie emisji przy ich produkowaniu). Tak czy inaczej leasing nie od dziś cieszy się dość dużą popularnością. Stwarza bowiem możliwość np. jeżdżenia wysokiej jakości samochodem, którego kupno byłoby być może nieosiągalne.


Rodzaje leasingu

O ile każdy orientuje się, przynajmniej ogólnie, że istnieją leasing i kredyt i czym mniej więcej różnią się od siebie, o tyle nie każdy musi wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje leasingu. Zarówno leasing finansowy (kapitałowy), jak i leasing operacyjny, bo o nich mowa, to opcje dla firm, różniące się jednak, jeśli chodzi o kwestie podatkowe. Leasing finansowy czyni z leasingobiorcy właściciela pojazdu czy też innego środka trwałego. Wówczas w odpisie kosztów przedsiębiorca uwzględnia np. jego amortyzację. Musi natomiast przy zawieraniu umowy zapłacić cały podatek VAT. Co to jest leasing operacyjny? Leasing ten określić można jako usługowy. Przez cały czas trwania umowy właścicielem np. samochodu pozostaje leasingodawca, ale to leasingobiorca w koszty prowadzenia działalności może wrzucić sobie raty, w których ujęty jest także VAT. Ta forma finansowania nie wymaga od ciebie wykładania gotówki i wstrzymywania innych inwestycji. Użytkujesz niezawodne auta, zachowując płynność finansową.


Który leasing wybrać?

Jeśli potrzebujesz nowego samochodu ciężarowego, leasing to z pewnością najlepsza opcja. Pytanie, który będzie dla Ciebie najkorzystniejszy: leasing finansowy czy może leasing operacyjny. Odpowiedź może okazać się prosta. Pierwszy z wymienionych wymaga zainwestowania środków finansowych. W jego przypadku wnosisz bowiem opłatę wstępną. Przy zakupie musisz też zapłacić cały VAT. Może być to przeszkodą dla przedsiębiorców, którzy mają inny pomysł na zainwestowanie gotówki bądź nie mają jeszcze wystarczająco dużych oszczędności, by sprostać tym zobowiązaniom. A przecież samochód dostawczy czy ciężarowy mieć muszą. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom, MAN Financial Services przygotował oferty, takie jak leasing operacyjny samochodu ciężarowego i leasing operacyjny samochodu dostawczego.


Inne zalety leasingu operacyjnego

Nie dość, że wybierając leasing operacyjny, nie musisz wykładać gotówki (a wiadomo, że auto dostawcze czy ciężarowe to spory wydatek), to jeszcze, mimo że nie jesteś właścicielem użytkowanego samochodu, ratę wrzucasz w koszty prowadzenia działalności. Ten rodzaj finansowania daje też możliwość odnawiania floty w stosunkowo krótkim czasie. Zarówno samochody, jak i potrzeby firmy dość dynamicznie się zmieniają. Jednak Ty zawsze nadążasz, a utrata wartości Twoich samochodów, to już nie Twój problem. Wiesz, że po zakończeniu jednej umowy leasingowej od razu – bez wnikliwej weryfikacji historii kredytowej – możesz zawrzeć kolejny kontrakt. Poprzednimi autami zajmuje się MAN Financial Services, a Ty znowu jeździsz dobrym, nowoczesnym autem, czerpiąc przy tym inne korzyści.


Elastyczność i wygoda

Chyba że wolisz wykupić swoje samochody – leasing operacyjny stwarza taką możliwość. A co ważne, nie musisz decydować o tym przy podpisywaniu umowy, a tuż przed jej końcem. Może to mieć znaczenie w przypadku młodych biznesów, które dopiero startują, a ich właściciele nie do końca są w stanie przewidzieć, jak im się powiedzie. Leasing samochodu ciężarowego i leasing samochodu dostawczego to z pewnością opcje godne uwagi dla wszystkich, którzy cenią elastyczne i wygodne rozwiązania finansowe. 


MASZ PYTANIA?

Znajdź dla siebie odpowiednią osobę do kontaktu lub wypełnij formularz kontaktowy, a nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą i odpowie na wszelkie pytania.