Leasing czy wynajem długoterminowy samochodu ciężarowego i dostawczego?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który potrzebuje w firmie samochodów dostawczych czy ciężarowych, masz kilka możliwości ich sfinansowania. To nie jest mit: naprawdę nie trzeba mieć gotówki na zakup nowych pojazdów, by móc użytkować je przez lata na korzystnych warunkach, bez ukrytych kosztów, nie martwiąc się o płynność finansową firmy.

MAN Financial Services przygotował oferty finansowe zarówno dla użytkowników samochodów ciężarowych, jak i dostawczych. To, którą z dostępnych opcji wybierzesz, jest związane z potrzebami Twojej firmy i tym, czego oczekujesz i na czym najbardziej Ci zależy. Jeśli zastanawiasz się nad leasingiem lub wynajmem długoterminowym, można przypuszczać, że zależy Ci na użytkowaniu sprawdzonych pojazdów, a niekoniecznie na byciu ich właścicielem. Obie z wymienionych opcji finansowania stwarzają taką możliwość. Na co w takim razie się zdecydować i którą z nich wybrać? Dobre pytanie.


Leasing operacyjny

Zacznijmy od leasingu operacyjnego. Leasing samochodu ciężarowego i leasing samochodu dostawczego są rozwiązaniami bardziej elastycznymi niż wynajem długoterminowy samochodu ciężarowego czy dostawczego. Samodzielnie – lub z pomocą opiekuna MAN Financial Services – wybierasz model do 8 lat, okres leasingu: 2, 3, 4 lata lub nawet 5 lat,   decydujesz, czy wnosisz opłatę wstępną czy też nie. To dobra opcja dla wszystkich, którzy podczas zawierania umowy jeszcze nie wiedzą, czy po zakończeniu finansowania będą chcieli jeździć tymi samymi autami, czy zwrócą je do salonu. Przed zakończeniem leasingu będzie czas, by zadecydować ostatecznie. Jeśli stwierdzisz, że użytkowane samochody są wystarczające, możesz je wykupić. Jeśli postanowisz wymienić je na nowsze modele, możesz zwrócić je do salonu. Wówczas warto podpisać kolejną umowę leasingową i zacząć użytkować nowsze modele.


Wynajem długoterminowy

Wynajem długoterminowy samochodu dostawczego lub ciężarowego to natomiast opcja dla przedsiębiorców, którym nie zależy na byciu właścicielami pojazdów. Chcą je użytkować, a potem zwrócić do dealera. Zależy im za to na pewno na niskiej racie dostosowanej do możliwości firmowego budżetu, który chcą mieć pod stałą kontrolą. Usługa najmu to możliwość wypożyczenia pojazdów do 5 lat na rok, dwa lub trzy lata. Charakterystyczny dla tego rozwiązania finansowego jest brak opłaty wstępnej, co szczególnie może zainteresować nowo założone przedsiębiorstwa bez zaplecza finansowego pozwalającego na zakup. Co ważne, jeśli skorzystasz z tej oferty, nie zaskoczą Cię żadne dodatkowe koszty. Wszystko jest bowiem wliczone w miesięczną ratę: obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, OC/AC/NW, ubezpieczenie Truck Assistance, podatek drogowy, a nawet koszty rejestracji czy kontrakt serwisowy COMFORT.


Na co się więc zdecydować?

Na co się więc zdecydować? Wygląda na to, że dużo zależy od tego, czy masz kapitał, który możesz i chcesz częściowo upłynnić, przeznaczając go na opłatę wstępną (choć nawet przy leasingu nie jest to wymagane) i czy zależy Ci na wykupieniu samochodów po upływie okresu finansowania. Być może dla małych, startujących firm bezpieczniejsza będzie opcja zakładająca wynajem długoterminowy samochodu ciężarowego lub wynajem długoterminowy samochodu dostawczego. Brak wymaganej opłaty wstępnej, ale i brak zbędnych formalności i bogatej historii kredytowej, która często wymagana jest przy zakupie aut na kredyt – wszystko to zachęca do rozważenia tej opcji. Dodatkowe plusy to niska rata bez kosztów niespodzianek, które pojawiają się w trakcie. Na koniec zwracasz samochody do salonu, nie musisz przejmować się utratą ich wartości w czasie trwania wynajmu i późniejszą odsprzedażą. Możesz zawrzeć nową umowę i wynająć nowsze modele.
 
Co przemawia ostatecznie za opcją finansową, jaką jest leasing samochodu ciężarowego lub leasing samochodu dostawczego? Z pewnością niższa rata, którą można obniżyć jeszcze bardziej, wnosząc opłatę wstępną – takiej opcji nie ma przy wynajmie, gdzie jej po prostu nie ma. Leasing operacyjny, o czym już wspomnieliśmy, daje dwie możliwości zakończenia umowy: wykup samochodu lub zwrot do dealera. Wybierając drugą opcję, leasingobiorca może od razu zawrzeć kolejną umowę i wybrać nowe samochody. Tak czy inaczej: decyzja zawsze należy do Ciebie!


MASZ PYTANIA?

Znajdź dla siebie odpowiednią osobę do kontaktu lub wypełnij formularz kontaktowy, a nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą i odpowie na wszelkie pytania.